Çocukların Covid19 Virüsünden Korunmak İçin Ellerinin Dezenfekte Edilmesi Nasıl Sağlanabilir?

Ocak 7, 2021

Çocukların Covid19 Virüsünden Korunmak İçin Ellerinin Dezenfekte Edilmesi Nasıl Sağlanabilir?

2020’nin ocak ayında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan covid19 virüsü, hemen hemen herkesin sağlığını ve günlük hayatını etkilemektedir. Tüm dünyada ilan edilen pandemi sebebiyle çoğu ülkede okullar kapatılmış, iş hayatı olabildiğince online ortama taşınmış, seyahat yasakları getirilerek zaman zaman sokağa çıkma yasakları da ilan edilmiştir. Son derece gerekli olan bu önlemlerin alınma sebebi olarak ise covid19 virüsünün solunum yoluyla kolaylıkla bulaşabilmesi gösterilebilir. Virüsün bulaştığı herhangi bir zeminle temas sonucunda, ellerin yüze dokundurulması sonucu solunum yoluna bulaşması ile bulaşabildiği gibi korona virüs aynı zamanda maskesiz bir insanın soluğu ve de ağız sıvılarıyla bir diğerine de kolaylıkla bulaşabilmektedir. Bu sebeple maske takılması, ellerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi ve de sosyal mesafe kurallarına uyulması virüsle mücadele için son derece önemlidir.

Covid 19 virüsü neden tüm dünyayı bu kadar etkisi altına aldı?

Virüs bulaştığı insanların solunum yollarını etkileyerek bazı vakalarda ölümcül sonuçların doğmasına bile sebebiyet verebilmektedir. Ölümle sonuçlanmasa bile çoğu vakada kalıcı sağlık sorunlarının görüldüğü de bilinmektedir. Özellikle solunum yolu hastalığı olan insanları, yaşlıları ve çocukları etkileyen bu virüs; toplum sağlığını da tehdit etmektedir. Bu grup içerisinde özellikle belirli bir yaş grubuna kadar olan çocuklar, virüsün önemini ve neden korunmaları gerektiklerini algılayamadıkları için onları korumak ve bilinçlendirmek ekstra önemlidir.

Çocukları Kovid19 virüsünden korumak için neler yapılabilir?

Covid 19 virüsünden korunmaları için çocukların, olabildiğince az kalabalık ortamlara girmesi sağlanmalıdır. Buna ek olarak dışarıya çıktıklarında maskelerinin mutlaka takılması ve ellerini dezenfekte etmelerinin sağlanması da son derece önemlidir. Dezenfeksiyon işlemi için ise kullanılan dezenfektan ya da kolonyalar çocukların yanlarında taşımaları için çok işlevsel olmadıklarından, bileklerine el dezenfektan bilekliği takılması daha mantıklı olmakla birlikte daha eğlenceli olduğu için daha çok kullanmalarını da sağlayabilmesi açısından önemlidir. Bu bileklikler sayesinde çocuklar daha kolay bir şekilde; bilekliklerinin üzerine basarak ellerini dezenfekte edebilmektedirler. Bu sayede de korona virüsünden daha çok korunmaları sağlanmış olur.

Comments 0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *