Dezenfektan Çeşitleri

Ocak 7, 2021

Dezenfektan Çeşitleri

Dezenfeksiyon işlemi; sağlıklı organizmalar dışında kalan patojen organizmaların öldürülerek ya da üremeleri engellenerek ortamın onlardan arındırılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için kullanılan kimyasal maddeler de dezenfektan olarak adlandırılmaktadır. Dezenfektanlar katı, sıvı ya da gaz halde olabilmektedirler. Bu dönemde bizi korona virüsten koruyan dezenfektanların birçok çeşidi vardır ve doğru kullanılmadıklarında ise sağlığa son derece zararlıdırlar. Örneğin genellikle ev temizliğinde kullanılan çamaşır suyu, korona virüs üzerinde oldukça etkili olan bir dezenfektandır. Fakat cilde çok büyük zararlar vereceği için dezenfektan amacıyla günlük hayatta kullanılamaz. Bu sebeple dezenfektanlar kullanım amacına ve yerine göre ayrı ayrı üretilmektedirler. Hastanelerde ya da diş doktorlarının muayenelerinde  kullanılan dezenfektanlar grip gibi virüslerin bulaşmasını önlemek amacıyla son derece faydalıdır.

Korona Virüsten Korunmak İçin Nasıl Dezenfektanlar Kullanılmalıdır?

Korona virüs yüzeylere tutunarak hayatta kalabilen bir virüs olduğu için, insanların ellerini ve bu yüzeyleri dezenfekte etmeleri virüsün bulaşmasını önlemek için son derece önemlidir. Korona virüsten korunmak için kullanılan alkol bazlı dezenfektanlar, daha güvenli oldukları ve hızlı buharlaştıkları için tercih sebebidir. Hızlı buharlaşmaları ellerdeki bakterileri 2 ila 5 saniye arasında öldürebilmelerini sağlar. Güvenli olmalarının sebebi ise; diğer dezenfektanların cilde çok zararlı olmasıdır. Diğer bir yandan ise bu dezenfektan ya da kolonyaların; virüs hücreleri üzerinde etki gösterebilmeleri için içerisinde yüzde en az %70 alkol bulundurmaları gerekmektedir. Aynı zamanda ağızlarının açık bırakılmaması; içerdikleri alkolün buharlaşıp, etkisini yitirmemesi için son derece önemlidir. Ayrıca bu dezenfektanlar solunum yollarına zararlı oldukları için asla solunmamalılardır.

Bu Dezenfektanları El Dezenfektan Bilekliği İle Daha Kolay Kullanın

Bileğe takılarak; içerisindeki haznesine dezenfektan ya da kolonyanın koyulması ile kullanıma hazır hale gelen el dezenfektan bilekliği, üzerine basarak ellerinizi dezenfekte etmenizi sağlar. Bitince haznenin içerisine kolaylıkla tekrar dezenfektan doldurulabilir, yani tek kullanımlık değildir. Bu bileklik sayesinde hacim olarak oldukça yer kaplayan el dezenfektanlarını yanınızda taşımak zorunda kalmazsınız. Toplu taşımada ayakta kaldığınız anlarda da çantanızdan dezenfektan çıkarmaya uğraşmanıza böylelikle gerek kalmaz. Ayrıca fiyatının son derece uygun oluşu da bir tercih sebebidir.

Comments 0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *