Korona Virüsten Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ocak 7, 2021

Korona Virüsten Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

2019 sonu – 2020 gibi ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs, 2020’nin devamında tüm dünyayı etkisi altına alarak neredeyse dünyanın her yerine yayılmıştır. Yarasaların yenmesi sonucunda; yarasalardan insana geçtiği düşünülen bu virüs, solunum yoluyla bulaşmaktadır. Virüsün bulunduğu bir ortamın solunması ya da virüslü birinin salgılarının temasıyla bulaşabilen bir virüstür. Bu sebeple yayılması son derece kolay ve aynı oranda engellemesi de bir o kadar zordur. Bu virüsün etkisi ise insanların solunum yoluna saldırarak, sağlıklarını tehdit etmesidir. Akciğerleri hedef alan bu virüsün bulaştığı insanlar solunum cihazına bağlanmak zorunda kalabilmekte hatta ve hatta ölebilmektedir. Bu sebeple de tüm dünyada alınan yüzlerce önlem bulunmaktadır.

Korona Virüsün Ne Gibi Etkileri Olmuştur?

Tüm hayatımızı etkisi altına alan korona virüs, çok çabuk yayılabilen bu sebeple de toplum sağlığı için çok büyük bir tehdit olan bir virüstür. Yayılmasını önlemek amacıyla alınan devlet tarafından alınan önlemlerden bazıları şunlardır:

Okulların tatil edilerek öğrencilerin ve öğretmenlerin derslere online olarak devam etmesinin sağlanması, gerektiği durumlarda zaman zaman uygulanan yurtiçi ve yurtdışı seyahat yasaklamaları, hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları, Virüsün bulaştığı bu sebeple de mecburi karantinada olan insanlara belirli bir gün dışarı çıkmasının engellenmesi şeklinde uygulanan kısıtlamalar örnek olarak verilebilir. Korona virüs, solunum yollarına saldıran bir virüs olduğu için; her türlü solunum yolu rahatsızlığı bulunan insanları, bağışıklıkları daha düşük olduğu için ise özellikle yaşlı ve çocukları daha çok etkilemektedir.

Korona Virüsten Korunmak İçin Alınması Gereken Bireysel Önlemler Nelerdir?

Ölümcül etkilere sebebiyet veren korona virüs; solunum yoluyla bulaştığı için uygulanması gereken en önemli önlem, cerrahi maskeyi burnu ve ağzı kapatacak şekilde takmaktır. Aynı şekilde topluluk içerisinde çıkarmamak da son derece önemlidir. Diğer bir yandan ise cisimlerin üzerinde de yaşayabilen korona virüsün, ellerimize bulaşması da muhtemeldir. Elleri dezenfekte etmeye özen göstermek; kolonya, dezenfektan ya da el dezenfektan bilekliği yardımıyla düzenli aralıkla elleri dezenfekte etmek son derece önemlidir. Aynı şekilde bu durumlara daha az maruz kalmak için de sosyal mesafeye her zaman dikkat edilmelidir.

Comments 0

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *